Dňa 19.10.2018 sa žiaci ZUŠ výtvarného odboru vybratých ročníkov zúčastnili exkurzie do Tatranskej galérie v Poprade. Program exkurzie zahŕňal návštevu troch výstav a to výstavu grafik španielskeho barokového maliara Francisco Goya Vízie, projekt Party v 21.storocí a Grafika, výber z diel slovenských súčasných autorov Vladimíra Gažoviča, Karola Ondreička, Igora Piačka a Kataríny Vavrovej.
Žiaci sa pred plánovanou exkurziou oboznámili počas teoretickej hodiny s dielom a dobou Francisca Goyu pre lepšie pochopenie obsahu vystavených cyklov leptov a akvatínt v galérii. Počas exkurzie sa žiakom predniesol výklad o technikách vystavených diel a podrobnejšieho vysvetlenia k obsahu a symbolom grafík.
K výstave Party v 21.storočí nás oboznámil s celým projektom jeden s autorov, ktorý nielen vysvetlil celý proces vzniku vystavených diel, ale žiakov poučil čo sú party z etnologického a regionálneho hľadiska. Autor po výklade k dielam odpovedal aj na individuálne otázky žiakov, pri niektorých dielach im podal v prípade záujmu podrobnejšie informácie. Táto výstava najviac zaujala žiakov nielen pre zauiímavo a moderne stvárnených už ,,prežitých” etnologických prvkov ale aj po komunikačnej stránke v možnosti informácií priamo od jedného zo zainteresovaných autorov. Taktiež aj ako inšpiráciu k modernejšiemu a kreatívnejšiemu prístupu k tvorbe na regionálnu súťaž Kostelničákov ornament.
Exkurziu sme zakončili poslednou výstavou Grafika, kde boli vystavené lepty a litografie súčasných umelcov. Žiaci sa dozvedeli o ďalších technikách a pozície grafiky v priebehu dejín. V spojení s výstavou diel Francisca Goyu a slovenskej súčasnej grafiky mali možnosť porovnať vývoj nielen v technike, zručnosti ale aj v zobrazení tém a myšlienok autorov. Aj tu prebehla živá diskusia o dielach a dobe.
Žiaci prejavili počas exkurzie nielen záujem ale teoretickou predprípravou na hodinách a následne odborným výkladom aj diskusiami svoj názor a pochopenie vystavených diel. Takto získali nielen teoretické vedomosti o širokom spektre techník a dejinách grafiky, ale mali možnosť vidieť originálnu tvorbu v priebehu dejín a taktiež sa zoznámiť s menej prezentovanými dielami Francisca Goyu, či spoznať súčasnú slovenskú tvorbu. Taktiež pozmenili svoj pohľad na pôvodnú ľudovú kultúru, ktorá sa dá zobraziť aj dnešnými modernými prostriedkami a nie ako nezáživný prežitok našej minulosti.