Novinky
2% z dane
Straty a nálezy v ZUŠ SSV
Vážení rodičia,
v šatni ZUŠ SSV sa našli tieto kusy oblečenia. Prosíme, aby si deti svoje oblečenie zobrali domov a zároveň prosíme o kontrolu svojich vecí, pretože takýchto nálezov nám stále pribúda. Ďakujeme za pochopenie.
1
Absolventský koncert ZUŠ 2022
Do fotogalérie bol pridaný nový album Absolventský koncert ZUŠ 2022.
60
Triedny klavírny a spevácky koncert
Do fotogalérie bol pridaný nový album Triedny klavírny a spevácky koncert .
14
Triedny husľový koncert
Do fotogalérie bol pridaný nový album Triedny husľový koncert .
18
Výstava VO v SH 2021/2022
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výstava VO v SH 2021/2022.
34
Triedny koncert akordeón SSV
Do fotogalérie bol pridaný nový album Triedny koncert akordeón SSV.
9
Výlet absolventov ZUŠ 2022
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výlet absolventov ZUŠ 2022.
64
Triedny koncert gitara
Do fotogalérie bol pridaný nový album Triedny koncert gitara.
24
Triedny koncert klavír I.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Triedny koncert klavír I. .
10
Krásne ocenenia zo Srbskej republiky
Pod záštitou ministerstva kultúry a informatiky v Srbskej republike sa každoročne vyhlasuje medzinárodná výtvarná súťaž pod názvom ,,Mini restART”. Jedná sa o špecifickú súťaž ohraničenú malým formátom, ktorý sa stáva výzvou na detailnejšie spracovanie. Do tohtoročnej súťaže so zaujímavou témou pod názvom ,,Daj mi krídla”, prispeli prácami aj žiaci z našej ZUŠ. Celkovo sa tejto súťaže zúčastnilo 35 krajín z celého sveta so 4958 prácami. Do úzkeho výberu najlepších prác sa dostalo 1133 diel a s toho ocenili 80 autorov od 4 do 18 rokov. Sme veľmi potešení, že sa prebojovali aj práce z našej školy z každej vekovej kategórie. Porotu zaujalo dielko Terezky Kurňavovej svojím nezvyčajným spracovaním - technikou zlátenia reliéfu, grafiky Moniky Holbusovej a Veroniky Marhefkovej v technikách tlače z hĺbky a lavírovaná kresba tušom Liliany Lachovej. Dievčatám srdečne gratulujeme a aj ostatným žiakom prajeme množstvo dobrých nápadov do ďalšej práce.
2
Deň matiek
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň matiek .
15
Vyučovanie po vianočných prázdninách.
Oznamujeme rodičom a žiakom, že po vianočných prázdninách bude prebiehať prezenčné vyučovanie vo všetkých odboroch v individuálnej aj skupinovej forme podľa pôvodného rozvrhu hodín. Žiadame rodičov, aby aj do edupage ZUŠ SSV poslali oznámenie o bezinfekčnosti dieťaťa a zároveň výsledok ag samotestu. Tešíme sa na vás.
Výchovný koncert ZUŠ Sp. Hanušovce
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výchovný koncert ZUŠ Sp. Hanušovce.
17
Kvalifikácia na výstavu Medzinárodného Bienále grafiky v Poľsku
Bienále Malých grafických foriem v poľskom meste Rybnik, patrí medzi významné medzinárodné výtvarne súťaže. Nielen svojou dlhodobou tradíciou, ale aj tým, že je vysoko kvalitným centrom grafiky. Účastníci Bienále pochádzali z celého sveta, ako India, USA, či krajiny Ázie. Každý z nich vo svojom diele predviedol nielen originalitu ale aj precíznosť a hľadanie náročnejších grafických techník a ich dokonalé zvládnutie. Témou Bienále boli ,,Tajomstvá a legendy z hlbín mora a oceánov”. Spracovanie a pochopenie témy bolo veľmi široké, čo je na tvorbu veľmi priaznivé, ale musíme priznať že tentoraz sme posielali práce našich žiakov s veľkou pokorou. Išlo predsa len o svetovú prestížnu grafickú súťaž. Za obrovský úspech sa považuje aj kvalifikácia na výstavu, ktorá je veľmi úzkym výberom tých najlepších prác. A preto môžeme s potešením k tomuto úspechu zablahoželať Lene Kataríne Wasowicz s dielkom ,,Vodný drak” prevedený technikou krejónova maniéra , Viktórii Danielčákovej s grafikou ,,Morská víla” v technike farebný linoryt a Nikole Regecovej s dielkom ,,Poseidón” taktiež farebný linoryt. S potešením môžeme konštatovať, že kvalita nie je o mieste, ale o chuti pracovať a objavovať nové veci. Dievčatám srdečne blahoželáme!
Výchovný koncert ZUŠ v SSV
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výchovný koncert ZUŠ v SSV.
16
Ocenenie z centra svetového inštitútu umenia pre deti a mládež Unesco vo Francúzsku
O šikovnosti a talente žiakov výtvarného odboru ZUŠ sme sa mohli opäť presvedčiť. Tentoraz na výtvarnej súťaži organizovanej svetovým inštitútom umenia pre deti a mládež Unesco sídliacom v meste Troyes vo Francúzsku. Centrum každý rok vyhlasuje medzinárodnú súťaž na rôzne témy, tentokrát bola téma „Cesta“, a to v rôznom poňatí. Aj tejto súťaže sa zúčastnili žiaci s celého sveta ako napr. z Mexika, Číny, Iránu, USA a samozrejme z rôznych kútov Európy. Zo ZUŠ Spišská Stará Ves získali nominácie s diplomom Terezka Kováčiková a Emka Hannah Martančíková. Pamätné listy získali: Jarko Trulík, Alexandra Irhová, Sabína Gurovičová a Vierka Ľachová. A čo popriať našim šikovníkom? Snáď neutíchajúci elán do práce a nevyčerpateľnú kreativitu. Žiakom srdečne gratulujeme a držíme palce do ďalších pekných úspechov.
Divadlo GORCEK a Hradné povesti
Žiačky literárno-dramatického odboru v ZUŠ používajú od leta 2021 nový umelecký názov, Divadlo GORCEK. Goralské slovo “gorcek” azda netreba obyvateľom Zamaguria špeciálne predstavovať. V preklade znamená hrnček a ako „gorcky, gorcuše“ označovali niekedy Zamagurčania obyvateľov Spišskej Starej Vsi. Na novom názve sa kolektív dohodol počas letnej školy Spojenej školy, kde deväť herečiek odpremiérovalo aj svoju novú hru Hradné povesti.
Autorské predstavenie Hradné povesti vzniklo podľa literárnej predlohy Moniky Srnkovej Povesti o slovenských hradoch a zámkoch. Herečky v inscenácii predstavujú kočovné divadlo, ktoré divákom ponúka príbehy týkajúce sa slovenských hradov a zámkov. Tri povesti, ktoré v inscenácii diváci uvidia, sú kombináciou činohry a bábkarského divadla. Texty k jednotlivým povestiam vznikli pôvodne ako scenáre k rozhlasovým hrám počas dištančnej výučby literárno-dramatického odboru, v predstavení je preto okrem dobových príbehov zachytená aj dnešná, aktuálna situácia spojená s pandémiou. Na hre sa okrem herečiek podieľali aj Ján Gemza a Karol Slezák, ktorí pracovali na výrobe scény, žiačky výtvarného odboru ZUŠ pod vedením Lucie Ovčaríkovej, ktoré vyrobili bábky na predstavenie, pani Marta Dermová, ktorá sa postarala o kostýmy a vedúca súboru Lívia Frankovská, ktorá sa podpísala pod dramaturgiu a réžiu.
Ambíciou kolektívu bolo zúčastniť sa s hrou divadelných festivalov na okresnej či krajskej úrovni a absolvovať tzv. turné po zamagurských základných školách. Kvôli zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku nebola účasť na plánovanom divadelnom festivale Rozprávkový Stropkov v októbri tohto roku možná a herečky tak museli svoj debut na divadelnom festivale odložiť. Plánované turné sa herečkám podarilo v októbri aspoň čiastočne absolvovať a to 1.10. dvomi predstaveniami pre základnú školu v Spišských Hanušoviach a 5.10. dvomi predstaveniami pre spolužiakov v Spišskej Starej Vsi.
Po zlepšení pandemickej situácie by herečky rady predstavili svoje nové dielo aj verejnosti a ďalším zamagurským školám či škôlkam. Okrem danej inscenácie pracuje súbor aktuálne aj na rozprávke Soľ nad zlato a príbehu o tom ako vznikla Coca Cola.
Lívia Frankovská
Krásne umiestnenie v medzinárodnej súťaži ,, Ríša fantázie”.
Mesto Lučenec každý rok vyhlasuje medzinárodnú výtvarnú súťaž ,,Riša fantázie” s veľkou zahraničnou účasťou. Aj tento rok sa tejto súťaže zúčastnilo 10 krajín nielen z okolitých štátov, ale aj z rôznych kútov sveta, ako India, Egypt či Južná Kórea. Konkurencia bola ozaj veľká. Témou tohto ročníka boli draci. Ich stvárnenie a prevedenie bolo čisto na fantázií účastníkov. Ani žiaci výtvarného odboru našej školy si nenechali túto zaujímavú tému ujsť. Drak z povesti o Haligovských skalách od Kristínky Krolákovej úspešne doletel na krásne 2. miesto v kategórii žiaci 8-10 rokov. Kristínke blahoželáme a prajeme veľa tvorivosti do ďalších prác.
Víťazstvo vo výtvarnej súťaži Euroregión Tatry očami detí
Prvé miesta vo výtvarnej súťaži euroregión ,,Tatry” očami detí, ktorá je organizovaná nielen Slovenskou ale aj Poľskou stranou regiónu Tatry, patria s veľkým potešením našim žiakom zo základnej umeleckej školy. Porote učarovali práce od Terezky Kurňavovej - monotypia ,,Pohľad na Tri Koruny” v kategórii žiaci 1. až 4. ročníka a Sabínky Gurovičovej - farebný linoryt ,, Ľubovniansky hrad” v kategórii žiaci 5. až 9. ročníka. Okrem prvých miest získali pamätné listy za svoje práce Nikola Regecová, Varvara Cherkason, Anka Vyrosteková a Maxim Konkoľ. Veľmi sa tešíme z týchto ocenení, keďže je ťažké zobraziť originálnym pohľadom veci a miesta, ktoré dôverne poznáme, čo vyžaduje naozaj dôslednú prípravu nielen materiálov ale aj prevedenia vo výtvarnej technike. Našim žiakom gratulujeme a prajeme nielen ďalšie úspechy, ale hlavne naďalej radosť zo skúmania a zdokonaľovania sa v umení.